Kypr a naturismus/nudismus

19.3.2011

Kolegové z cestovního ruchu uspořádali pro zástupce řady českých cestovních kanceláří studijní cestu na ostrov Kypr. Kromě návštěvy několika hotelů a rekreačních oblastí jsme měli možnost poznat přibližně polovinu řecké části ostrova. Samozřejmě jsem se zajímal i o možnost naturistické/nudistické rekreace na zdejším pobřeží.

Kypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismusKypr a naturismus/nudismus

KYPR - OSTROV BOHYNĚ APHRODITE

Při týdenním pobytu na tomto ostrově jsme měli možnost navštívit západní polovinu řecké části Kypru, od spojnice Nikosie a Limassolu po Páphos (Pafos).
Politická destabilizace země a vpád tureckých vojsk rozdělil tento ostrov ve Středozemním moři na severní - tureckou část a jižní - kyperskou, řecky mluvící část. Působí zde vojska OSN, střežící demarkační linii vedoucí napříč ostrovem, a to i přímo středem hlavního města Nikosie. Turecká část ostrova je sice již přístupná, vstup se však příliš nedoporučuje. Zejména z toho důvodu, že zdejší "vláda" je uznána pouze Tureckem a z toho důvodu zde neplatí např. pojistky.
I když hlavním magnetem pro české turisty jsou v jižní části ostrova hotely a pláže, písečné nebo oblázkové, tak Kypr nabízí možnost navštívit i poměrně vysoká pohoří (např. Tródos s nejvyššími vrcholy dosahujícími až 1900 m n.m.), starořecké vykopávky, velmi významné památky pod ochranou Unesco (zejména poměrně zachované mozaiky), pravoslavné kostely a kláštery, ale i "opuštěné" mešity. V centrech řady měst, ale i půvabých vesniček naleznete pestré krámky s výrobky ze stříbra, rukodělnými výrobky (kožené zboží, krajka), v podhůří se ve velkém pěstuje vinná réva a ve vinných sklípcích dozrává výborné víno, na mnoha místech vidíte veliké sady s citrusovými plody - pomerančovníky, citronovníky, ... Pěstují se zde i banány, lisuje se sirup ze svatojánského chleba. Vývoz citrusových plodů, dříve nejvýznamnější exportní plodiny vystřídal na prvém místě export další plodiny - brambor. Podnebí zde totiž dovoluje sklizeň této plodiny 3x do roka.       

 

KYPR A NATURISMUS/NUDISMUS

Krásné písečné pláže řecké jižní části ostrova přímo vybízejí ke koupání, natož ke koupání bez plavek. Leč - naturismus je na Kypru přísně zakázán a koupat se nahý zde není vůbec obvyklé. Zřetelně je zde tedy zřejmý silný vliv církve, v tomto případě pravoslavného křesťanství. A vůbec na tom nic nemění skutečnost, že řecké části ostrova vládne komunistický prezident a komunisty řízená vláda a parlament.
Ale, obvykle existuje nějaké "ale". Tak je tomu i na Kypru - kromě řady historických památek, poměrně vysokých hor a členitého pobřeží zde naleznete i dvě velké vojenské základny armády Jejího veličenstva, královny Anglie, ..... A ostrov býval dříve kolonií a součástí teritoria Velké Británie, jezdí se zde stále vlevo a je zde i jedna pláž, kde se zejména "Angličané" koupají v "naturistickém". Neoficiální, téměř ilegální nuda-pláž naleznete v "zadní" části pláže "Pissoúri Bay", nedaleko stejnojmenného městečka, zhruba v polovině pobřežní silnice mezi Páphosem a Limassolem, pár kilometrů na východ od Pétra tou Romioú /Afroditiny skály, u které bohyně Aphrodita vystoupila z mořské pěny na ostrov.