Maďarsko - Západní Panonie - duben 2014

20.4.2014

V polovině dubna 2014 jsme měli možnost se zúčastnit Business tripu do Západní Pannonie, organizovaného Maďarskou turistikou ve spolupráci s naší Asociací cestovních kanceláří ČR. Tyto cesty se konají již řadu let a postupně umožňují cestovním kancelářím poznávat jednotlivé oblasti Maďarska a navazovat zde jednak obchodní kontakty, jednak získat informace o místní nabídce ubytování, pamětihodností, lázeňství apod. V tomto roce jsme zavítali do oblasti, která je nejblíže naší republice - do Západní Pannonie, tj. oblasti podél rakousk-maďarských hranic.

První den jsme přijeli v pravé poledne do města Mosonmagyaróvár, kde jsme navštívili termální lázně Bio Flexum Termá a dva s nimi spojené hotely, Termal Aqua a Thermal. Jedná se menší lázně rodinného typu s venkovními i vnitřními léčebnými i zážitkovými bazény. Odpoledne jsme odjeli do města Sárvár, kde jsme byli ubytováni v 5* hotelu Spirit Therma Spa. Tento hotel je zcela výjimečný jak v Maďarsku, tak i v okolních zemích. Kvalita ubytování a stravování plně odpovídá jeho klasifikaci, ale mnohem podstatnější je jeho zázemí. K dispozici jsou nejen kongresové sály, ale zejména špičkový wellness provoz. Pouze pro hotelové hosty (max. cca 450 osob) je k dispozici celkem 22 vnitřních a venkovních bazénů s léčivou vodou o teplotě v rozmezí cca 28-38°C a saunový svět s řadou rozličných saun. Hotel má dva vlastní silné vrty a dokáže během noci kompletně vyměnit veškerou vodu ve všech bazénech. Vzhledem k nabídce dokonalých služeb je cena za pobyt relativně přijatelná a hotel je spíše zaměřen na služby pro dospělé klienty.

Druhý den jsme dopolelne věnovali prohlídce města Sárvár - navštívili jsme hrad Nádasdy a léčebné a wellness lázně. Hrad se zcela výjimečně a neobvyklenachází přímo uprostřed města a v minulosti byl obklopen nejen hradbami, ale i širokým vodním příkopem. Zdejší lázně jsou jedny z největších v oblasti Západní Pannonie a zahrnují mnoho léčebných a zážitkových bazénů, vnitřních i venkovních, pro návštěvníky všech věkových kategorií. Zároveň jsme navštívili i dva hotely, které jsou přímo propojeny s lázeňskými objekty, takže klienti mohou v koupacích pláštích přecházet libovolně mezi hotelem a lázněmi. Po obědě jsme odjeli do Bükkfürdö, dalšího rozsáhlého termálního lázeňského a wellness zařízení v této oblasti. Byli jsme ubytováni v Greenfield Hotel Golf&Spa, kde ihned po příjezdu probíhala pracovní workshop s desítkami provozovatelů hotelů a penzionů z celé oblasti Západní Pannonie. Jak již název hotelu napovídá, tak je tento umístěn přímo u golfového hřiště. Zde bylo umožněno účastníkům zájezdu si vyzkoušet golfové údery, leč počasí nepřálo a déšť (jediný  za celou dobu cesty po Maďarsku) nás zahnal do hotelového wellnes-centra, kde jsme měli k dispozici několik vnitřních bazénů a jeden venkovní.

Třetí den jsme z hotelu v Bükkfürdö odjeli nejprve do zdejších termálních lázní, v parku navštívili "fit-centrum" v přírodě, prošli rozsáhlý termální areál s mnoha vnitřními a venkovními bazény, zážitkovými areály - tyto lázně jsou rovněž vhodné pro návštěvníky všech věkových kategorií. Navštívili jsme rovněž dva hotely, opět přímo spojené chodbami s termálním areálem - hotel Repce *** a hotel Repce Gold ****. Odpoledne jsme odjeli do Fertödu, kde jsme navštívili zámek a zámecký park rodiny Erterházy a v podvečer jsme pobývali vě městě Kapuvár. Večer jsme se vrátili do "našeho" hotelu v Bükkfürdö.     

Čtvrtý den jsme odjeli z Bükkfürdö do Hegykö, kde jsou malé, ale velmi příjemné termální lázně SÁ-RA Termál a kde je v blízkém hotelu i velké centrum cykloturistického vyžití. Městečko leží nedaleko Neziderského jezera a přimo okolo lázní vede mezinárodní cyklostezka. Odpoledne jsme odjeli do města Györ, třetího největšího města Maďarska. Prohlédli jsme si historické centrum města a v podvečer navštívili Interaktivní výstavní středisko Mobilis, které velmi přitažlivou formou, zejména dětem, přibližuje různé technické záležitosti. Toto zařízení funguje pod patronaví autombilky Audi, která má ve městě svůj závod, proto největší část exponátů má souvislost s automobilismem. Ubytováni jsme byli v hotelu ETO, který v podstatě tvoří jednu z tribun hřiště zdejšího prvoligového fotbalového týmu, v němž hrají i dva čeští fotbalisté (setkali jsme se s nimi v recepci i výtahu).

Páty a poslední den jsme odjeli do městečka Lipót nedaleko Dunaje, kde jsme navštívili zdejší termální a zážitkové lázně propojené s autokempem, který nabízí i ibytování v mobilhomech a chatičkách. V městečku jsme pak navštívili zdejší hotel Orchidea a po obědě odcestovali domů.

Západní Pannonie, tak jako větší část Maďarska nabízí českým turistům zejména širokou nabídku pobytů v termálních lázních, v řadě míst je možnost spojit pobyt v lázních s cykloturistikou, návštěvou pamětihodností, historických měst, vinných sklípků, tradičních csárd. Některé lázně či wellness hotely jsou zaměřeny spíše na dospělou klientelu, jiné pak mají i velmi rozmanitou nabídku pro děti od batolat po juniory. Téměř ve všech lázních probíhají různé modernizace, výstavby nových objektů s řadou zážitkových atrakcí. Lázně jsou obvykle zasazeny do udržovaných parků a mají kompletně zajištěné stravovací zázemí. Velmi významý pro naše klienty je zájem maďarských poskytovatelů služeb, od hotelů po penziony, lázně vycházet jim co nejvíce vstříc. Managment, ale i zaměstnanci se učí česky, základní pokyny ve většině lázní jsou vedle maďarštiny a němčiny i v češtině, každá rozumná restaurace má i v češtině i jídelníček (i když někdy s malými gramatickými chybami, ale tu snahu je třeba velmi ocenit). Bohužel  pro naturisty zde moc pochopení nemají, pokud je mi známo, pak malá FKK-místečka jsou, nebo byly, jen ve třech lázních - v Harkány na střeše z jedné budov, v Hajduszobozsló v zadní části parku a údajně dle vyjádření jedné z hoteliérek i v Bükkfürdö. Do bazénů však vždy v plavkách.  Přesto je však možno pobyt v maďarských termálních lázních českým turistů i na turistů jen doporučit. ing.Hájek