Montenegro / Černá Hora a FKK-Resort Ada Bojana

6.2.2010

DOVOLENÁ BEZ PLAVEK NA OSTROVÉ V DELTĚ ŘEKY BOJANY Jednou ze zemí, které se osamostatnily po rozpadu Jugoslávie je i Černá Hora, země prosluněných písečných pláží, nádherných hor, divokých řek a bohaté historie, rozprostírající se od Boky kotorské po hranici s Albánií, od břehů Jadranu po pohoří Durmitor. Ač se jedná o zemi dnes s převážně muslimským obyvatelstvem, naleznete zde naturistické středisko Ada Bojana, které poskytuje přijatelné podmínky pro rekreaci za velice výhodné ceny.

Montenegro / Černá Hora a FKK-Resort Ada BojanaMontenegro / Černá Hora a FKK-Resort Ada BojanaMontenegro / Černá Hora a FKK-Resort Ada BojanaMontenegro / Černá Hora a FKK-Resort Ada BojanaMontenegro / Černá Hora a FKK-Resort Ada BojanaMontenegro / Černá Hora a FKK-Resort Ada BojanaMontenegro / Černá Hora a FKK-Resort Ada BojanaMontenegro / Černá Hora a FKK-Resort Ada BojanaMontenegro / Černá Hora a FKK-Resort Ada BojanaMontenegro / Černá Hora a FKK-Resort Ada BojanaMontenegro / Černá Hora a FKK-Resort Ada BojanaMontenegro / Černá Hora a FKK-Resort Ada Bojana

Až na samém jihu země, na hranicích s Albánií, na ostrově v deltě řeky Bojany je jediné oficiální naturistické středisko v Černé Hoře – resort Ada Bojana. Centrální restaurace, patrové i přízemní bungalovy, malý obchod, sportoviště a především dlouhá, nekonečná písečná pláž. Je možno se koupat v teplých slaných vodách Jadranu, ale i v chladnější vodě řeky Bojany. Středisko se nachází zhruba 11 km od města Ulcinj, města s převážně muslimským obyvatelstvem a mnoha historickými památkami. Oněch 11 km vede podél tzv. Velké pláže, která se postupně proměňuje v rozsáhlou rekreační zónu. Na ostrov v deltě řeky Bojany vede malý most, obklopený řadou rybářských restaurací vystavěných přímo na řece. Dvě takové restaurace jsou i přímo v dosahu resortu Ada Bojana a jsou velmi příjemnou oázou zvoucí k posezení a ochutnání rybích specialit. Vynikajících specialit za poměrně velice příznivé ceny.

Jedinou nevýhodou, i když velmi relativní, je vzdálenost Ady Bojany od naší domoviny. Cesta z Česky vyžaduje minimálně 2 dny, tzn. 1 nocleh na cestě. Na druhou stranu – není kam pospíchat a po cestě je mnoho možností k zastavení a prohlídnutí si historických pamětihodností nebo přírodních krás. Obvyklá cesta vede přes Chorvatsko, po dálnici prakticky až k řece Neretvě a poté dále po Jadranské magistrále až cíle. Je možno učinit malou odbočku podél Neretvy a navštívit město Mostar s jeho světoznámým mostem, po válce již zcela obnoveným. Dále je na cestě Dubrovník, Cavtat a po překročení hranic do Černé Hory lázně Herceg Novi. Ale to už jste v Boce kotorské, hluboké zátoce zařezávající se do pobřežního pohoří. Dá se využít krátký trajekt-přívoz a ušetřit řadu kilometrů, ale alespoň v jednom směru je dobré Boku objet a zejména se zastavit v historickém městě Kotor. Pokud příliš nepospícháte, odbočte v tomto městě do hor a vystoupejte „do oblak“ serpentinami až k památníku na vrcholu hory Lovčen, odkud je nádherný výhled po celé Černé Hoře. Cestou dále na jih můžete navštívit staré sídelní město Cetinje, sjet k moři a zastavit se dalším historickém městě Budvě. Z Budvy už dále stále na jih, přes Bar a Ulcinj do střediska Ada Bojana.

Být tak daleko a pobývat pouze na pláži by asi bylo škoda. Blízké i vzdálené okolí zve k návštěvě, můžete dokonce navštívit i Albánii. Doporučuji výlet ke Skadarskému jezeru zahájit ve směru od albánských hranic na západ. Silnice kopíruje jižní břeh jezera, nikoliv však v úrovni jeho hladiny, ale vysoko po hřebenech pobřežních hor. Máte před sebou nejen jezero, ale i celou deltu řeky Bojany. Cesta končí ve Virpazaru, malém sídle s mnoha restauracemi – navštivte třeba tu hned u železničního přejezdu a objednejte si k obědu úhoře. Zpět se můžete vrátit novým tunelem, pouze v Baru doporučujeme odbočit ještě krátce do hor a navštívit Starý Bar, historické sídelní místo tohoto kraje. Naleznete zde i přibližně 2 tisíce let starý olivovník. Další, tentokrát celodenní výlet, vyžadující auto s dobrými brzdami, doporučuji hluboko do vnitrozemí - je nutno počítat s velmi brzkým odjezdem a pozdním návratem. Tunelem se vydáte na sever, projedete okolo Skadarského jezera, projedete současným hlavním městem Podgoricou (dříve Titograd) a vjedete do úchvatné soutěsky řeky Morači, zde se na chvíli zastavte ve zdejším klášteře. Po průjezdu soutěskou se vydejte do hor Durmitoru a jeďte až do centra tohoto pohoří, do městečka Žabljak. Odtud pokračujte k řece Tara, největšímu a nejdelšímu evropskému kaňonu, hlubokému místy až 1000 metrů. Podél řeky Tara se vraťte na východ a přes Kolašin a Ljevu Rijeku se po náhorní planině s nádhernými výhledy vraťte do Podgorice a Ady Bojany.

Ada Bojana neposkytuje sice luxusní ubytování, ale ceny pobytu jsou zde velice příznivé a především má i co nabídnout – dlouhá písečná pláž, poměrně velmi málo „zalidněná“, klid, pohoda, krásná příroda, příjemní lidé.

 

Foto viz Fotogalerie