Naturistická/nudistická FKK-střediska v Evropě

2.2.2010

DOVOLENÁ BEZ PLAVEK V FKK-RESORTECH A HOTELECH V EVROPĚ Po celé Evropě je poměrně dost FKK-středisek, resortů a hotelů určených pro rekreaci naturistů/nudistů. Areály disponují vedle ubytovacích kapacit různých kategorií vlastními restauracemi, bary, obchody, sportovišti, bazény, wellnessy, parkovišti a zejména dostatečně rozlehlými FKK-plážemi, ať již písečnými, oblázkovými nebo skalnatými. Následující přehled lokalit neobsahuje desítky dalších areálů, zejména naturistických nebo smíšených kempů, které je možno nalézt téměř ve všech zemích Evropy.

 

V Turecku, v zemi kde zrovna není náboženství naturismu příznivé, je možno cestovat na luxusních jachtách podél pobřeží, příp. navštívit i blízký ostrov Rhodos. V Řecku je k dispozici hotel Vritomartis na jižním pobřeží ostrova Kréta, který disponuje vlastní oblázkovou pláží. V roce 2010 bude nově pro naturisty otevřen hotel Panorama na ostrově Zakynthos. Chorvatsko bylo až do balkánských válek počátkem devadesátých let minulého století přímo naturistickým rájem. Prakticky po celém pobřeží, ale i na některých ostrovech, byla dlouhá řada FKK-hotelů a středisek. Bohužel, po válce většina objektů buď zpustla nebo se postupně změnila na objekty “textilácké“. A tak zůstalo jen několik areálů na Istrii - Kažela u Medulinu, Valalta u Rovinje, Koversada u Vrsaru, Ulika u Poreče a Solaris u Lanterny. Ve všech těchto areálech jsou pláže oblázkové či skalnaté, místy je hrubý písek, Na Dalmácii v podstatě vyloženě naturistické objekty neexistují, naturistům jsou k dispozici v některých letních termínech pouze jachty Silva a Vjeko, kterým je věnován speciální článek. Kupodivu i v Černé Hoře, v zemi s výrazným postavením náboženství naturismu nepřejícímu, je možno zatím prožít naturistickou dovolenou, a to v jediném areálu - ve středisku Ada Bojana u Ulcinje, prakticky až na hranicích s Albánií. Toto středisko je umístěno na ostrově v deltě řeky Bojana a leží na dlouhé písečné pláži.

 

V jižní Itálii, v Kalábrii, poblíž města Crotone je středisko Pizzo Greco a poblíž Ravenny kemp Classe - Lido di Dante. Oba areály nabízejí většinou ubytování v mobilhomech a chatkách a písečné pláže. Zemí naturistům zaslíbenou je Francie - Korsika, Středomoří, Atlantik, tam všude nalezneme naturistické resorty. Korsika je popsána ve zvláštním článku, pozornost tedy budeme věnovat areálům na pevnině. Největší množství naturistických kapacit je možno nalézt ve Lví zátoce, oblasti mezi deltou řeky Rhony a španělskými hranicemi. V Cap d´Agde je ohromný konglomerát vilek, appartmánových domů a bungalovů pro desetitisíce nudistů. Trochu dále na jih jsou střediska určená zejména pro rekreaci rodin s dětmi - Oasis, Aphrodite a La Grande Cosse. U Atlantiku, v jižní části francouzského pobřeží jsou v přípobřežních lesích umístěna tři veliká naturistická střediska - Arnaoutchot, La Jenny a Euronat. Pláže jsou ve Francii písečné, mohutnost Atlantiku přináší určitá bezpečnostní opatření ze strany plavčíků, jsou zde silné proudy a samozřejmě i výrazný příboj a příliv. Další naturistické areály je možno nalézt ještě jižněji, ve Španělsku - ve směru od francouzských hranic to jsou El Templo del Sol, El Portus, Poblado Naturista, hotel Vera Playa, Almanat a Costa Natura. Každé z těchto FKK-středisek má svá vlastní specifika, je určeno jiným klientům, všechny však spojují písečné pláže. Některá střediska jsou luxusnější s klimatizovanými hotelovými kapacitami, jiné vybavené mobilhomy či bungalovy. Jedny jsou vyloženě „koupací“, další pak slouží i jako vynikající východisko pro cestování, zejména po architektonických perlách Andalusie (Costa Natura). V letošním roce bylo otevřeno nové FKK-středisko, areál Finco sa Canova na Mallorce.

 

Existují však i naturistická střediska vzdálená mořským plážím, většinou to jsou střediska položená v horách. Jedná se o naturistický hotel Lührmann v rakouském Ramsau, resp. hotel a chatky v areálu Rutar Lido nedaleko Klagenfurtu. Další dvě “horská“ střediska naleznete ve francouzské Provence - Castillon de Provence a Club Orignan. Na řece Ardeche, ve střední Francii poblíž města Avignon máte možnost využít služeb FKK-střediska La Sabliere.Ve všech těchto střediscích jsou samozřejmě k dispozici bazény, sauny, wellness, sportoviště a je možno je využít jaké výchozí místo mnoha výletů do okolní přírody (to však již ve stavu oblečeném). Jedinými termálními lázněmi, které myslí i na naturisty, jsou slovinské lázně Bánovci, nedaleko Ljutomeru. V těchto lázních je kromě “textilního“ komplexu hotel-bazény možno kempovat v naturistické části přilehlého kempu a zejména - využívat bazén s různými atrakcemi a zázemím, zcela vyhrazený naturistům.

Do středisek v Chorvatsku je možno cestovat jak vlastním autem, tak i autobusem. Vlastní auto umožňuje jednak přivézt si s sebou určité množství potravin, zejména nápojů, jednak v řadě zdejších středisek je autem možno přijet a odjet v jiných dnech než je sobota. Tím je možno se “vyhnout“ zácpám na silnicích a volit si i počet dnů pobytu. Při použití autobusu je nutno se přizpůsobit jejich jízdnímu řádu a akceptovat tak jejich sedmidenní cyklus s nástupním dnem „sobota“. Do vzdálenějších destinací, zejména v Řecku a Španělsku převažuje letecká doprava, převážně z letišť v ČR, příp. i z blízkých letišť v Německu či Rakousku. Převažujícím způsobem dopravy do ostatních zemí Evropy je doprava vlastním osobním autem. I nabídka stravování je velmi rozmanitá - od all inclusive v hotelu Vera Playa až po vlastní stravování v appartementech či mobilhomech. To ovšem neznamená stát po celou dobu dovolené u sporáku a vařit, všude okolo je dostatek kvalitních restaurací. Vždy záleží na vybavení jednotlivých naturistických středisek a zvyklostech v dané destinaci. Podrobnosti o všech těchto naturistických hotelech a resortech a nabídce jejich služeb naleznete na www.naturtravel.cz.

Samozřejmě, jak jsem se již zmínil - existuje ještě mnoho dalších naturistických objektů téměř po celé Evropě, zejména kempů či klubových zařízení. Najdete je u maďarského Balatonu, na chorvatských ostrovech Krk, Cres v Kvarneru a na známých ostrovech Pag a Hvar, na mnoha místech ve Francii, a to nejen na pobřeží, ale i hluboko ve vnitrozemí, např. na již zmíněné krasové řece Ardeche. V mnoha kempech a zejména klubových zařízeních je vyžadováno členství v mezinárodní naturistické organizaci INF-FNI, resp. držení tzv. Holiday-karty INF.

Nabídka naturistické rekreace v Evropě je velice široká - je možno kombinovat pobyt v horách s pobytem u moře, přizpůsobit výběr místa dovolené potřebám dětí, cestovat mimo sezónu, tj. v době klimaticky příznivější např. pro seniory. Organizovaná naturistická rekreace v podstatě nezná pojem “zájezd od-do, ...“, v mnoha případech si klient může volit termín a rozsah jednotlivých služeb a vytvářet si i jejich kombinaci dle svých zájmů.

Fotografie z mnoha FKK-resortů naleznete zde na tomto webu v naší Fotogalerii.