Plavba jachtou TOMA na ostrov Vis

17.7.2012

"Lodní deník“ z plavby jachtou Toma v termínu 14.7.-21.7.2012

Plavba jachtou TOMA na ostrov VisPlavba jachtou TOMA na ostrov VisPlavba jachtou TOMA na ostrov VisPlavba jachtou TOMA na ostrov Vis

Úvod:

Jachta TOMA je součástí „flotily“ rodiny Vukovičů. TOMA je motorový dvojstěžník, dlouhý 32 m, postavený v roce 1956 a kompletně renovován v roce 2003. Řadí se mezi jachty kategorie A neboli 4*. Celkem nabízí 15 kajut, 12 kajut, 2 či 3- lůžkových, je umístěno na horní (6 kabin) a dolní palubě (6 kabin), tyto kajuty nejsou klimatizované, s lůžky nad sebou, dvě třílůžkové mají francouzskou postel. Poslední 3 kajuty jsou třílůžkové a jsou umístěny v podpalubí, mají francouzskou postel a jedno lůžko nad ním. Klimatizace je umístěna v chodbě vedoucí ke kajutám. Všechny kajuty na lodi mají vlastní sociální zařízení.

Strava je podávána 3x denně, snídaně formou „bufetových stolů“ s jednotným menu, která jsou však z prostorových důvodů rozděleny na jednotlivé jídelní stoly. Oběd a večeře jsou podávány na společných tácech až pro 6 osob, tak aby si každý host nabral dle svého přání. Nápoje, mimo nápojů k snídani, nejsou zahrnuty v ceně. Nabídka v lodním baru je však široká, úhrada na konci platby.

Měření zaznamenaných teplot probíhá digitálním teploměrem, teplota vzduchu ve stínu (teplota vzduchu na lodi je vždy o 3-4°C nižší než teplota na pevnině, vzhledem příjemnému vánku a nižší teplotě okolní vodní masy, pobyt na lodi je tedy příjemný i během tropických veder), teplota vody pak cca 30cm pod hladinou v místech koupání.

Deník sepisuje zástupce CK, ale na deníku této plavby se výraznou měrou podílejí někteří z hostů, proto obsahuje i subjektivní pocity těchto hostů.
Fotografie z plavby naleznete na našem FACEBOOKu zde: http://www.facebook.com/CKNaturTravel

Sobota 14.7.2012

Teplota vzduchu v 16.00 hod: 33,5°C, teplota vody 29,1°C, jasno, mírný západní vítr

Uplutá vzdálenost : 47,9 km, průměrná rychlost: 14,5 km/h, max. rychlost: 19,33 km/h

Během dopoledních hodin se postupně v Omiši všichni zúčastnění nalodili prozatím na palubu jachty SILVA. SILVA dle plánu měla tento týden plout opět pod hlavičkou CK NATUR TRAVEL směrem na ostrov Vis. Jedna kabina na palubě lodi však byla při minulém turnusu poškozena, proto se s kapitánem Ivanem operativně dohodlo, že SILVA tento týden bude opravena a poplujeme s další lodí kapitána Ivana, plachetnicí TOMA. My, co známe SILVU z předchozích plaveb, máme tak možnost vyzkoušet loď vyšší kategorie a porovnat výhody a nevýhody oproti jachtě SILVA. Na SILVU se vrátíme zase za týden, na naší plavbě do Dubrovíku.

Na jachtě TOMA tvoří posádku mimo kapitána Toniho, kuchař Nino, steward Toni, plavčík Marco a zástupce kapitána Stipe. ( "pamětníci" ze SILVY se tedy opět setkávají s Ninem a Stipem, kteří v minulosti sloužili na SILVĚ)   Kapitán Ivan zůstává i s posádkou na SILVĚ, ta popluje do Krila u Jesenice, svého domovského přístavu, kde bude opravena.

TOMA obvykle vyplouvá z Trogiru, a tak čekáme v Omiši na její příjezd, který je plánován kolem 12:00. Účastníkům plavby je v mezičase představena Silva, její kajuty a zázemí. Po 12.00 hod připlouvá TOMA, překládáme věci  a před jednou hodinou vyplouváme podél pobřeží ve směru na Trogir. Po nalodění a vyplutí jsou účastníci plavby přivítání teď již na palubě jachty TOMA, jako welcome drink je podáváno dezertní víno Prošek a sděleny základní informace života na lodi. Okolo 14.15 Toma proplula okolo Splitu a před třetí hodinou zakotvila v zátoce u ostrova Čiovo. Zde se hosté koupali do 17.30 hod., kdy posádka vyzdvihla kotvu a TOMA zamířila do Trogiru. Zde přistála v 18.00 hod. Po zakotvení se podává ihned večeře, aby hosté mohli vyrazit do křivolakých uliček Trogiru a na výbornou domácí chorvatskou zmrzlinu.

Večeře servírována v 18.00 hod
rajčatový salát, pražené ryba trlja s blitvou a bramborem, bílý chléb, moučník banán přelitý ovocným krém a ozdoben kopečkem šlehačky.

Po večeři se hosté vypravili na prohlídku historického středu města Trogiru. Vzhledem k předchozí únavné cestě z ČR do Chorvatska večerní zábava skončila dříve než obvykle. I když na pevnině i vedle nás na lodi probíhá hlučnější zábava – navzájem si konkurující si diskotéky. V noci pak některé spáče, jež zvolili horní palubu, budí krátká dešťová přeháňka.

trogir_900trogir_-_iv_sochy_900veee_1_900

Neděle 15.7.2012

Teplota vzduchu v 16.00 hod : 32°C, teplota vody 28°C, jasno, silný jihozápadní vítr

Uplutá vzdálenost : 74,7 km, průměrná rychlost : 14,44 km/h, max. rychlost : 20,22 km/h

Lod TOMA vyplula v 7.30 hod. z Trogiru, proplula mezi pevninou a ostrovem Šolta. Po proplutí „Splistskými vraty“, průlivem mezi ostrovy Šolta a Brač vyhlížíme, zda v těchto místech nespatříme delfíny, kteří tu jsou často k vidění. Bohužel nám se dnes neukázali. Krátce před 10:00 připlouváme do zátoky u jachetního přístavu Milna a máme hodinku na dopolední osvěžení před další plavbou. Po jedenácté hodiny plujeme dále ve směru „Zlatni rat“ u Bolu. Dle původního plánu jsme dnes měli doplout na Vis, ale očekává se silný vítr na volném moři a nepropluli bychom pohodlně. Proto dnes večer zakotvíme ve Stari Gradu, který je umístěn v hluboké zátoce na Hvaru a je dobře chráněn při jakémkoliv počasí. V 12.30 hod Toma pomalu proplula okolo Zlatneho ratu, z horní paluby byla nádherná vyhlídka na tento přírodní úkaz. Přesto vůbec nezávidíme davům turistů, jež tráví chvíle na této pláži. Svoboda a pohoda na jachtě je mnohem příjemnější. Kolem druhé hodiny připlouváme do zátoky Tiha u ostrova Hvar, do Stariho Gradu to máme jen necelých třicet minut. Posádka nám spouští kajaky a chystáme se vydat na objevné plavby kolem zátoky. Aby bylo dostatek času užít si vodních hrátek koupání je vyhlášeno až do 18:00. Během této doby se stihl krátký zahajovací basketbalový turnaj, jež vyhrává 3:2 na body trojice Honza, Zdeněk a Vojta. Mezitím jsou rychle obsazeny kajaky a následně i pneumatiky, jež obětavě nafoukl Vláďa. Pavel se následně snaží na pneumatiku posadit a po pár neúspěšných pokusech končících s hlavou pod vodou se mu to daří. Aleš se snaží zdolat loď po kotevním laně a daří se mu to, i když výška lodě na přídi je mnohem vyšší než na Silvě. Mezitím se tentokrát probral Filip, který se na loď přijel hlavně prospat a ponořuje se do hlubin Jadranu. Krátce před šestou je vyhlášeno poslední koupání, část osazenstva už však výzvu ignoruje a věnuje se karbanu. Po šesté vyplouváme do Stari Gradu, kde zakotvujeme v 18.30 hod. Pár účastníků se vydává na krátkou procházku před večeří, ta je opět plánována na sedmou hodinu.

 

Snídaně se podávala během plavby v 8.00 hod.
salám, marmeláda, paštika, tavený sýr, bílý chléb. Z nápojů pak káva, čaj, mléko.

Oběd byl servírován ve 12.30 hod.
polévka hrášková s nudlemi, pečený vepřový kotlet s bramborovou kaší a hráškem, bílý chléb, listový salát

Večeře se podávala v 19.00 hod.
grilovaná makrela se dušenou zeleninou a grilovaným lilkem, rajčatový salát a jako dezert jablkový štrúdl.

Po večeři všichni vyráží na procházku starobylým městem, někdo jen objevit taje uliček, jiný jako například Honza zavzpomínat na staré časy, kdy zde působil jako „animátor“ pro jednu cestovní kancelář, Mirek jako jediný míří na kopeček ke kříži nad Starim Gradem. Zde zachytí krásný západ slunce. Postupně se scházíme kolem jedenácté večer na palubě a vychutnáváme si v klidu hvězdné nebe nad námi.

pavel_700stari_grad_1_900veee_900

Pondělí 16.7.2012

Teplota vzduchu v 14:00 hod : 31,1°C, teplota vody 28,1°C, jasno, silný jihozápadní vítr

Uplutá vzdálenost : 38,6 km, průměrná rychlost : 14,78 km/h, max. rychlost : 20,93 km/h

Původně plánovaný odjezd v sedm hodin je ráno kapitánem posunut až po skončení snídaně. Na volném moři se očekávají větší vlny a nebylo by možné snídat během plavby. Plánovaný odjezd stihl i Aleš, který indiánským během zdolal kopec s křížkem nad Starim Gradem. Vyplouváme krátce po půl deváté a až na začátku zátoky ke Starimu Gradu se rozhodneme dle síly větru, kam poplujeme. Kolem desáté hodiny doplouváme k západnímu mysu ostrova Hvar a kapitán rozhoduje, že je možné proplout na původně plánovaný ostrov Vis. Vydáváme se tedy vstříc tajům dříve zakázaného "vojenského" ostrova Vis. Za trochu většího pohupování (špatně však nikomu není) dosahujeme cíle v 11:40 a kotvíme v krásné zátoce poblíž městečka Vis u severní části ostrova. Máme necelou hodinkou na koupání před obědem. Část osazenstva si užívá krásy azurové zátoky, někteří se vydávají na břeh a na procházku kolem pobřeží. Téměř nikomu se nechce z vody, ale po půl jedné zvoní zvonec a svolává nás k obědu. Pochůzkáři Pavel a Aleš se dostavují se zpožděním, kochali se krásou naší jachty TOMA z pobřeží. Během oběda kapitán rozhoduje, že zakotví ve vedlejší zátoce, kde budeme více chráněny před sílícím větrem.

Po obědě se po krátké relaxaci opět větší část osazenstva vydává pro osvěžení do vln Jadranu. Někteří se vydávají na další procházku po ostrově. Výhodou je, že v části v které kotvíme, je oblast pro naturisty a lze se tak volně na břehu pohybovat bez plavek. Po čtvrté hodině vítr trochu sílí, ale ve vodě je příjemně. Zdá se, že díky větru je voda teplejší než vzduch. Kolem páté vyhlašujeme –„poslední koupání“ , máme půl hodiny do odjezdu. Než stihneme jít do vody, jsme přerušeni napínavou scénou, kdy vedlejší menší jachta nezvládla odjezd ze zátoky a dostala se přímo k nám. Naše posádka v čele s kapitánem se snaží plachetnici odtlačit a poradit, jak mají manévrovat. Německý kapitán však evidentně nemá zkušenosti s řešením nenadálých situací. Jeho plavčice (pohledná blondýnka) je málem přitlačena mezi vlastní plachetnici a naši TOMA. Na poslední chvíli podnikla únikový manévr. Po dalších pěti minutách se daří situaci vyřešit a naše posádka plachetnici odtlačuje do bezpečné vzdálenosti, kde už nahozuje motory a odjíždí na jiné místo. Po páté tedy uskutečňujeme poslední koupání a po půl šesté vyplouváme do městečka Vis. Po uvázání lodě účastníci vyráží na první procházku po malebné vesničce Vis, aby se za hodinku vrátili na večeři. Omladina má trochu zpoždění, jdou samostatně a plánují na večer ulovit pár pohledných blondýnek. Vracejí se za půl hodiny prý bez úspěchu. Moc jim ale nevěříme, v jachetním přístavu jsou lodě plné zlaté mládeže.

Snídaně se podávala ve Starim Gradu v 8.00 hod.
sýr, marmeláda, med, paštika, bílý chléb. Z nápojů pak káva, čaj, mléko.

Oběd byl servírován ve 12.30 hod.
polévka brokolicová, kuřecí řízek se špagetami, bílý chléb, listový salát

Večeře se podávala v 19:00 hod. a byla opět výborná.
plněná paprika s bramborovou kaší, zelný salát a jako dezert pomeranč

Večer se účastníci plavby setkali na zádi lodi a u velkého stolu se zpívalo a hrálo na kytaru. Poprvé se otevřela také bedna s mechanickými hlavolamy. Nechyběl populární ježek v kleci (který po celovečerní práci zdolala i zástupce CK Kamila) a celá řada neznámých hlavolamů – některé z japonské série nejvyšší obtížnosti - stupně 6. Písně trampské i populární zpíval skvěle a bez přestávek Honza. No a nikomu se nechtělo jít spát, takže se posezení protáhlo do dalšího dne.

plavba_700koupn_700vhled_700179898_10151704371812334_1030233096_n_700

 

Úterý 17.7.2012

Teplota vzduchu v 14:00 hod: 34 °C, teplota vody 27,2°C, jasno, severní vítr, odpoledne pak západní-maestral

Uplutá vzdálenost: 46,4 km, průměrná rychlost : 14,54 km/h, max. rychlost : 18,97 km/h

Jako první vítá úterní ráno Jana s Marylou, které se vydávají na ranní koupání na blízkou pláž. Vrací se před sedmou hodinou, kdy je plánován odjezd. Kapitán však s odplutím vyčkává, na volném moři jsou opět vlny a nebylo by možné snídat při plavbě. Kapitán nás také informuje , že z důvodu nepříznivé předpovědi bohužel není možné plout dále podél Visu do Komiže a na Biševo do Modré jeskyně. Dnes je silný vítr, jeskyně je uzavřena a v Komiže by se nedalo přenocovat. Od zítřka se očekává silné jugo a mohli bychom na Visu uvíznout. Tak snad dobudeme Modrou jeskyni při příští plavbě. Míříme dnes tedy k ostrovu Korčula, do městečka Vela Luka. Vyplouváme v devět hodin a čeká nás zhruba 3 hodiny plavby. Nejdříve jsou vlny vyšší, ale posléze se vítr utišuje a za mírného pohupování zakotvujeme před dvanáctou hodinou v krásné zátoce poblíž Vela Luky. Stíháme ještě krátké koupání před obědem, někteří i procházku po ostrůvku. Zůstáváme až do půl šesté, a tak máme dostatek času na průzkum zátoky, kajaky či basketbal. ¨

Jako první dosahuje vyšších sportovních výkonů dne Maryla, která odvážně poprvé v životě skáče do moře z horní paluby. Brzo ji následuje Luboš, který ač po obědě zdolává bok lodi po pneumatice na levoboku. Kolem čtvrté hodiny, kdy se právě začíná chystat basketbalový zápis připlavává k lodi Aleš, který se při potápění zranil o skálu a má poraněnou hlavu. Ujímá se ho Honza, který mu poskytuje první pomoc a ránu velmi dobře ošetří. Aleš bude snad v pořádku kromě možné jizvičky na tuto událost, končí pro něj však letošní skoky do vody z paluby jachty. Před půl pátou se odehrává basketbalový turnaj, který vyhrávají Honzové spolu se Zdeňkem. Hladina v zátoce je zatím klidná, mírné vlnky, ale na obzoru na volnějším moři již vidíme bílé hřebeny lámajících se vln. Před půl šestou je vyhlášeno poslední koupání, jehož se jako vždy účastní Jana, Maryla a Pavel. Ten si zpestřuje poslední chvíle v romantické zátoce relaxací na nafukovací matračce, kam se mu podařilo na podruhé vyšplhat. A samozřejmě do poslední chvíle podnikají své skoky do vody Lukáš s Jonášem. Po odplutí ze zátoky připlouváme do městečka Vela Luka krátce po šesté hodině.

Snídaně podávána při pobytu v městečku Vis v 8.00 hod.
salám, marmeláda, čerstvý sýr, paštika, bílý chléb. Z nápojů pak káva, čaj, mléko.

Oběd byl servírován ve 12.45 hod.
polévka vývar s nudlemi, dušený vepřový kotlet s bramborovou štouchanicí s dušeným zelím, bílý chléb, rajčatový salát

Večeře se podávala v 19.00 hod.
dušená ryba, kukuřičná polenta, okurkový salát, jako dezert vanilkový pudingový krém prokládaný sušenkou a navrchu se šlehačkový krém

Po opět výborné večeři, se účastníci vydávají na procházku městečkem, jehož centrum je tvořeno malebným kostelíčkem a promenádou kolem přístavu umístěného v hluboké zátoce. Dana, Helena a pár dalších aktivních účastníků se jdou projít k pravěké jeskyni ležící zhruba kilometr od městečka. Část osazenstva je dnes unavena, brzy se vrací na loď a chystá se jít dříve odpočívat. Někteří se věnují opět karbanu, jiní relaxují na přední palubě.

Středa 18.7.2012

Teplota vzduchu v 14:00 hod : 32°C, teplota vody dopoledne 28,8°C, jasno,dopoledne mírný vítr, odpoledne silný severozápadní vítr

Uplutá vzdálenost : 54,6 km, průměrná rychlost : 14,43 km/h, max. rychlost : 19,77 km/h

Středeční den zahajuje Jarda krátce po půlnoci kopečkem zmrzliny z cukrárny Diana ve Vela Luce. To už ale většina osazenstva spí ve svých kajutách. Asi byli unaveni po celodenních aktivitách. Ráno odplouváme z Vela Luky dle plánu v sedm hodin a čeká nás zhruba 4 hodinová plavba do městečka Korčula. Většina hostů si mírně přivstala a pozoruje před snídání pobřeží, maják a další jachty při vyplutí z hluboké zátoky na západní části ostrova Korčula. Moře je zatím klidné a tak může snídaně proběhnout během plavby, při které míjíme severní část ostrova Korčula. Krátce před desátou kapitán míří do zátoky poblíž vesničky Račišče, která leží oproti cípu poloostrova Pelješac. Zátoka je krásná, azurové barvy moře lákají ke skoku, na břehu nás čeká dlouhá oblázková pláž přímo vybízející k povalování se na vyhřátých kamíncích. Proto se také ihned po zakotvení většina účastníků vydává na plážičku, někteří sbírat kameny, jiní na procházku do vnitrozemí, jsou zde totiž upravené cestičky. Užíváme si pohody a klidu, v zátoce jsme prozatím sami. Až kolem půl dvanácté připlouvá malá plachetnice. Zůstáváme zde do oběda a většina z nás strávila pobyt ve vodě nebo na pláži, opravdu krásná zátoka. Za zvuku zvonce odplouváme a míříme do zátoky poblíž městečka Korčula.

Kolem půl druhé míjíme město Korčula a za chvíli kotvíme naproti ostrovu Korčula mezi ostrůvky Planjak a Badija. Odplutí ze zátoky bylo naplánováno už na pátou hodinu, abychom měli dostatek času na procházku v Korčule. Čas ke koupání jsme využili ke šnorchlování, výsadku na blízký malý ostrůvek a postupně se dvě výpravy vydaly na kajaku k protějšímu ostrůvku Badija s františkánským klášterem. Kolem třetí hodiny, jak předpovídal kapitán, se začíná zvedat silný vítr a někteří mají problém se dostat zpět na palubu. Hlavně Helena, která bojuje zároveň s nafukovací madračkou, s níž byla na ostrůvku. Na pomoc se jí vydává Kamila a vše dobře dopadlo. Pavel a Aleš si naopak vln užívají a je to pro ně nový zážitek. I přes silnější vítr se Honza se Zdeňkem vydávají na projížďku na kajaku. Dojeli až nakonec zátoky k volnému moři a kapitán se obává, aby je vítr neodnesl na širé moře. Naštěstí se začínají vracet. Je krátce po čtvrté a někteří se chystají do vody. Nenadále však přichází další a silnější vítr a kapitán velí k okamžitému odjezdu. Svoláváme kajakáře zpět na loď, jeden z nich vyráží pro Filipa, jež šnorchluje u ostrůvku a neslyší nás. Za pět minut jsme už všichni na lidi a plujeme do nového přístavu Korčuly. Kotvíme zde kolem půl páté a máme tak dostatek času na prohlídku romantické Korčuly. Všichni se tak vydáváme na procházku krásnými korčulanskými uličkami nebo jen na posezení v některé z mnoha kavárniček. Ne nadarmo se Korčula nazývá malým Dubrovníkem. Její pojmenování je výstižné. Středověké uličky stoupají po obou stranách do mírného kopečka, aby se střetli na malém náměstí před katedrálou. Poblíž katedrály je také jeden z rodných domů Marca Pola, z něhož je nádherný výhled na město. Nově je však také přístupná věž kostela, jež je ještě výše, a možnosti rozhledu po okolí využívá Mirek a další účastnici, jež katedrálu míjejí.

Po večeři většina z nás opět vyšla vstříc Korčule, tentokrát zažít její noční život. Městečko je poseto hospůdkami a bary umístěných v úzkých romantických uličkách, které jsou plné života až do rána. Proto se hosté vraceli na palubu postupně, znaveni z procházky i z náročného denního programu (slunění, koupání, vodní sporty).

Snídaně se podávala během plavby v 8.00 hod.
vajíčko, sýr, marmeláda, med,paštika, tavený sýr, bílý chléb. Z nápojů pak káva, čaj, mléko.

Oběd byl servírován ve 12.30 hod.
polévka vývar s nudlemi a zeleninou, pečené vepřové plátky s těstovinami a tomatovým pyré, bílý a tmavý chléb, zelný salát

Večeře se podávala v 19.00 hod.
rizito s kuřecím masem a hráškem, bílý a tmavý chléb, rajčatový salát, perníková kostka ochucená ovocem

koupn_1_700293782_2265733819201_277248284_n_700306560_2260405165988_659013307_n_599558411_2260411006134_1690608197_n_700320325_2260408246065_1815682561_n_700

Čtvrtek 19.7.2012

Teplota vzduchu v 14:00 hod : 31°C, teplota vody odpoledne 27,5°C, jasno, téměř bezvětří

Uplutá vzdálenost: 65,5 km, průměrná rychlost : 14,40 km/h, max. rychlost: 18,52 km/h

Čtvrteční den nebyl tentokrát zahájen kopečkem zmrzliny po půlnoci, ale střelbou na americké girl z vedlejší lodi kolem čtvrté ráno. Vrátily se na loď z baru a rušily noční klid. Proto Pavel neváhal a po předchozím varování zahájil střelbu z vodní pistole, což rozvášněné Američanky nejdříve pobavilo, ale nakonec vyhnalo zpět na břeh… a byl opět klid. Dle plánu je odjezd z Korčuly plánován na sedmou hodinu, kdy měla odplouvat většina lodí z Korčuly. A letos v Korčule jachet podobného typu bylo opravdu požehnaně, přibližně 12.

V sedm hodin kapitán startuje motory a vyplouváme vstříc ostrovu Ščedro a Hvar. Část účastníků už relaxuje na dolní palubě a kochá se pohledem na Korčulu za ranního slunce, jiní ještě pospávají na horní palubě či v kajutách. Plujeme Pelješackým kanálem mezi Korčulou a Pelješacem a pozorujeme kolem plující jachty a vesničky na pobřeží. Krátce po snídani na volném moři spatřujeme skákající delfíni, nejdříve dva na pravoboku a následně jeden na levoboku… úžasný zážitek spatřit je takto volně v přírodě.

Krátce před desátou připlouváme do zátoky u ostrova Ščedro proti městečku Zavala na Hvaru. Krásná zátoka, kde jsme do jedenácti zcela sami a užíváme si pohody a osvěžujících vlnek. Někteří se vydali na kajak, jiní šnorchlovat, Honza a Zdeněk využívají svůj speciální mořský kajak s průhledným dnem a vydávají se objevovat taje mořských hlubin do vedlejší zátoky. Se zvukem zvonce k obědu zvedáme kotvy a vydáváme se na dvouhodinou plavbu k ostrovu Hvar do zátoky Vela Garška poblíž města Hvar. Kolem druhé hodiny dosahujeme „pekelných ostrůvků“, míjíme město Hvar a velkou zaoceánskou loď Oddysea kotvící před Hvarem. Před půl třetí zakotvujeme v zátoce a kapitán váže loď na čtyři lana, jelikož zde budeme kotvit přes noc. Budeme si tak užívat romantického nočního koupání a ranního koupání před rozbřeskem. Během kotvení část osazenstva podniká výlet na kajaku do blízké hospůdky na protější straně zátoky, další se jen tak povalují v moři či šnorchlují. Užíváme si možnosti koupání až do večera, Lukáš a Jonáš skákají do vody, tentokrát ze zábradlí z horní paluby. A jde jim to velmi dobře, na body za styl tak za 8 bodů z deseti. Mirek je brzy následuje. Kolem šesté hodiny Jarda upozorňuje na dva daňky na blízké pláži. Obdivujeme tyto tvory z lodi nebo někteří přímo z kajaku pár metrů od nich.

Před sedmou hodinou organizujeme hromadné foto na horní palubě za účasti kapitána a posádky. Pak už spěcháme na večeři, čekají nás výborné smažené lignje.

Po večeři se někteří vydávají na břeh na procházku za západem slunce, Jarda s Helenou míří na kajaku na okraj zátoky, aby si vychutnali západ slunce přímo na moři. Stmívá se, relaxujeme na palubě a užíváme si absolutního ticha. Chystáme se na noční koupání, které chceme uskutečnit kolem desáté hodiny. Před nočním koupání zahájili večerní koupání Jana s Mirkem a Alešem, kteří byli lačni dalšího osvěžení. Ostatní zatím vyčkávají na zádi lodi za zvuku mořských hlubin… pak už jen ulehneme ke spánku na horní palubu a budeme pozorovat hvězdné nebe nad námi.

Snídaně se podávala během plavby.
salám, marmeláda, med, čerstvý sýr, bílý chléb. Z nápojů pak káva, čaj, mléko.

Oběd byl servírován během plavby z Ščedra na Hvar v 12:30 hod.
polévka cuketová, pečený kotlet s bramborovou kaší ochucené kousky cukety, okurkový salát, bílý a tmavý chléb chléb

Večeře se podávala v 19.00 hod.
lignje s bramborem a cibulkou, zelný salát, jako dezert míchané ovoce

Pátek 20.7.2012

Teplota vzduchu v 14:00 hod : 31°C, teplota vody dopoledne 27,4°C, jasno, mírný severozápadní vítr

Uplutá vzdálenost : 40,5 km, průměrná rychlost : 13,49 km/h, max. rychlost : 18,71 km/h

Páteční den zahajujeme ranním koupáním, někteří už za rozbřesku slunce jako například Helena či Jarda, jiní po sedmé hodině před snídaní. Po klidné noci na kotvě mimo civilizaci se vydáváme do městečka Hvar, kde máme naplánovanou dvouhodinovou zastávku. Vyjíždíme se snídaní a do Hvaru přijíždíme v půl deváté. Většina z osazenstva se nejdříve vydává na cestu k pevnosti nad městem, odkud je krásný výhled na město a blízké "Paklene otoci". Cesta vede skrze malebné uličky Hvaru a pokračuje zahradou s rozkvetlými opunciemi a palmami. Nahoře u pevnosti nás čeká panorama na celé město, „Pekelné ostrůvky“ a vzdálené ostrovy Lastovo a Vis. Ve zbytku času se procházíme romantickými uličkami Hvaru, nakupujeme levanduli a jiné drobnosti typickými pro slunečný ostrov Hvar. Přesně v půl jedenácté odjíždíme z Hvaru, Helena a Dana dobíhají na poslední chvíli. Kapitán už startuje motory, za námi už netrpělivě čeká místní linka.

Směřujeme k ostrovu Brači, cestou zastavujeme v 11:20 u jihozápadního výběžku Hvaru ke koupání. Je to krásná zátoka se soukromou plážičkou a domkem. Vrháme se do vody, abychom se osvěžili po procházce po Hvaru. Honza po chvíli ulovil sepii… bude večeře. Loví dál, ale další se už chytit nenechala. Stejně jak včera, kdy jednu chobotnici ulovil plavčík Toni. Rekord v době koupání drží opět Jana, která se koupala bez přestávky až do 12:20, na kdy je plánován odjezd a následně oběd v půl jedné. Během oběda plujeme směrem k ostrovu Brač, k jeho západní části poblíž jachetního přístavu Milna, kde budeme kotvit přes noc.

Po obědě relaxujeme, někteří u kafíčka jiní se už vyhřívají na horní palubě. Před druhou hodinou připlouváme do zátoky proto Milně a je vyhlášeno poslední koupání naší plavby, tentokrát do půl do šesté. Voda je teplejší než dopoledne, jsou zpočátku mírné vlnky díky zvedajícímu se větru. Honza a další „potápěči“ se vydají se šnorchlem, co objeví v této zátoce, další jsou na kajaku nebo si plavou kolem lodi či blízkého břehu. Lukáš s Jonášem zahajují jedny z posledních skoků do vody, Matěj se pokouší zdolat palubu lodi po kotevním laně. Kolem půl páté vítr zesílil a jsou opět větší vlny, které si užíváme. Vlny však stále více pohupují lodí a kapitán vyhlašuje odplutí o čtvrt hodinky dříve. Do blízké Milny tak připlouváme krátce po půl šesté. Někteří se vydávají hned na procházku po tomto malém jachetním přístavu, jiní začínají balit, aby si mohli pak už jen užívat v poklidu poslední večer a palubě jachty Toma. Vojta mezitím chytá z paluby ryby a je úspěšný a kuchař má další čerstvý úlovek pro své kuchařské kousky.

V sedm hodin ale už zvoní zvonec a kapitán spolu s Kamilou nás vítá ke kapitánské večeři. Za celou posádku nám děkuje za příjemnou plavbu, přeje štastnou cestu a těší se na viděnou na dalších plavbách. Dostáváme na přípitek skelničku bílého vína, všichni si ťukáme a rovněž děkujeme posádce, zejména výbornému kuchaři Ninovi, ochotné posádce Tonimu, Markovi a Stipemu, a kapitánovi Tonimu za příjemnou a bezpečnou plavbu. Silva (vlastně i Toma) je prostě ono pravo.

Večeře byla náročná kromě hlavního chodu a dezertu byl ještě servírován předkrm – francouzský salát s pršutem, a tak většina z nás má co dělat, aby večeři ve „zdraví“ zvládla. Po večeři se osazenstvo vydává na procházku městem, někteří se vracejí dříve, balí na cestu, platí účet u stewarda a ukládá se k brzkému spánku před cestou domů.

Snídaně se podávala během plavby do města Hvar v 8:00 hod.
sýr, marmeláda, med, paštika, tavený sýr, bílý chléb. Z nápojů pak káva, čaj, mléko.

Oběd byl servírován během plavby z Hvaru na Brač ve 12:30 hod.
polévka cizrnová, špagety bologenes, okurkovo rajčatový salát

Kapitánská večeře se podávala v 19.00 hod.
jako předkrm francouzský salát s pršutem a ovčím sýrem,jako hlavní chod „pašticáda“ – noky se svíčkovou, zelný salát, jako dezert palačinky

Sobota 21.7.2012

Teplota vzduchu v 9:00 hod : 25,7°C, polojasno, severozápadní vítr

Je 21.7. 2012 a naše týdenní plavba na jachtě Toma (náhradnice za Silvu) končí. Vyjíždíme z Milny v pět hodin, abychom zvládli dojet do Omiše po sedmé hodině. Tomu je totiž nezbytné uvolnit do osmi hodin, čeká jí tří hodinový přejezd do Trogiru. Snídaně byla naplánována na sedmou hodinu, ale většina účastníků vstává dříve a balí na cestu. Do Omiše připlouváme krátce po sedmé.