Týden na Maltě

2.3.2013

V listopadu 2012 jsem měl možnost se zúčastnit studijní cesty zástupců cestovních kanceláří na ostrovy Malta a Gozo. Tato destinace sice není cílem našich naturistických pobytů, ani naše jachty Silva a Vjeko tam nedoplují, přesto jsou oba ostrovy tak zajímavé a výjimečné, že zde popíši své poznatky.

Týden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na MaltěTýden na Maltě

Malta je v našem státě známa především jako jedna z významných destinací jazykových kurzů, zejména angličtiny. V poslední době sem směřují vesle studentů i naši senioři, v rámci programu 55+ (zlevněné pobyty mimo hlavní sezónu). V prvé řadě je nutno konstatovat, že na obou ostrovech je poměrně málo pláží, koupat se v moři je možné jen na pár místech, hotely však mají své bazény, ať již na hotelových zahradách nebo na střechách. Naopak je zde vynikající prostředi pro potápěče, zejména v oblasti, kde jsou oba ostrovy k sobě nejblíže. Ale ostrovy Malta i Gozo jsou bohaté na historické památky z různých období svého vývoje a na přírodní krásy členitého, většinou skalnatého pobřeží. Řada památek je zde i na období 2.světové války, kdy Malta "sloužila" jako nepotopitelná letadlová loď na cestě mezi Evropou a Afrikou a byla pro obě válčící strany velice strategickým bodem.  
Z Prahy na Maltu a zpět jsme letěli s leteckou společností AIR Malta, na Maltu jsme přiletěli pozdě večer a při transferu do hotelu měli možnost sledovat pro nás zatím neznámý monumentální kostel, kompletně osvícený, umístěný na jakési vyvýšenině. Ubytováni jsme byli v jednom z mnoha hotelů v oblasti Bigibba/Qawra, na severovýchoddě ostrova Malta. Odtud jsme podnikali autobusové výlety po obou ostrovech - nutno ovšem podotknout, že ostrovy jsou relativně malé a přejet je otázkou několika málo hodin, ovšem bez zastávek u desítek historických památek.
Srdcem této malé ostrovní republiky je hlavní město Valletta a její nejbližší okolí, vše rozprostřené na několika silně opevněných poloostrovech. Opevnění zde vybudovali Maltézští rytíři na obranu proti tureckým nájezdníkům - hradby jsou většinou vysoké víc jak deset metrů a téměř stejně tak široké. Je zcela neuvěřitelné, že značná část těchto opevnění vznikla ve středověku za nepředstavitelně krátkou dobu. Valletta je město středověkých uliček se zajímavými fasádami domů, zdobených balkóny, kaváren a restaurací, ale zejména pak centrem bývalé slávy Maltezských rytířů - palácem velmistra řádu a nepředstavitelně bohatě zdobeným interiérem katedrály (tolik zlata na zdech kostea se snad jinde nevidí). Velice krásný výhled na město, hradby, přístav a okolní pevnostní městečka (dnes spíše městské čtvrti) je ze zahrad Barrakka. Naleznete zde i Národní archeologické muzeum a Muzeum války. Město jsme navštívili jak organizovaně - autobusem k hradbám a vstupní bráně a poté již jen pěšky, tak individuálně lodí. Zakoupili jsme si okružní prohlídku po zátokách okolo Valletty a měli tak možnost z hladiny moře zhlédnou onu monumentálnost celé aglomerace. Fantastický musí být okamžik, kdy připlouváte do Valletty na velkých zaoceánských výletních lodích.   
Kromě Valletty jsme autobusem procestovali celý ostrov. Navštívili jsme Mdinu a Rabat, dvojměstí a původní hlavní město ostrova (před příchodem Maltézských rytířů), opět s mohutnými hradbami, katedrálou a historickými paláci - to bylo ono nasvícené město při našem příletu. Dalším místem naší cesty bala Cottonera Area - oblast tří opevněných poloostrovů/zálivů přímo proti Vallettě, na kterých je možno navštívit kostely, romantické uličky, přístavy, restaurace a ubytovny maltézských rytířů. Každá národnost totiž měla svoje vlastní kasárna. Na Maltě je i řada starověkých památek např. Mnajdra, Tarxien, Ggantija, Skorba. Navštívili jsme i městečko Mosta, v kterém je k vidění katedrála s velkou kruhovou kopulí - a pro nás navíc i památkou na Plzeňáky. Při bombardování na katedrálu dopadla letecká puma, prorazila klenbu a nevybuchle, neb byla naplněna pískem se vzkazem od českých dělníků. Velmi zajímavé je městečko/přístav Marsaxlokk  s typickými barevnými rybářskými loďkami a blízkou zátokou s Modrou jeskyní. Centrem jazykových škol je Sliema a St.Julians, města spojená s Vallettou, odtud také vyplouvají výletní lodě. V centrální části ostrova Malta je možno navštívit prezidentský palác s botanickou zahradou a zejména bývalé vojenské letiště, kde v několika hangárech je dnes umístěno muzeum letecké války o ostrov v době 2.svět. války. V této části ostrova jsou umístěny rovněž manufaktury, vyrábějící speciální skleněné ozdoby, vázy, apod. Jako specialita pro české návštěvníky je připravena návštěva městečka a uličky, v ketré stojí dům, v kterém dlouhá léta žila naše prvorepubliková herečka Adina Mandlová. Oblast Mellietha na severu ostrova Malta je střediskem potápěčů a odtud také vyplouvají trajekty na ostrov Gozo.
I my jsme jeden den pobytu věnovali návštěvě tohoto ostrova, Propluli jsme okolo malého ostrova Comino, s jedním stálým obyvatelem, vylodili se v přístavu Mgarr a navštívili během dne nejvýznamnější zdejší zajímavosti. Prehistorické naleziště Ggantija, Odysseovu zátoku, kostel Xewkija, přírodní scenérie Dwejra s Modrou jeskyní a skalním oknem a hlavní město ostrova Victoria, kde jsme navštívili pevnost, katedrálu a nakoupili zdejší speciality - granátová jablka a různé druhy marmelád.   
Malta i Gozo jsou velmi zajímaví ostrovy, s bohatou nabídkou historických památek, zejména kostelů, katedrál a pevnostních staveb. Pobřeží je většinou divoké, skalnaté, na mnoha místech obklopené hotelovými centry s restauracemi, kavárnami a obchůdky. Podnebí i v listopadu bylo velmi příjemné, bylo možno se koupat jak v bazénech, tak i na několika málo místech na malých plážích či kamenných platech. Zejména za pěkného pačasí je pohled na památky velmi pěkný, za méně příznivého počasí je silueta krajiny a měst tak trochu "jednobarevná" - vše je vystavěno z béžového pískovce, jiný stavební materiál zde neexistuje.