Výpis zájezdů Kanárské ostrovy - info a FKK

Kanárské ostrovy - info a FKK

Součástí španělského království jsou i Kanárské ostrovy ležící u západního pobřeží severní Afriky. Kanárským ostrovům se říká, vzhledem k podnebí, rovněž ostrovy věčného jara. Vzhledem k tomu, že toto souostroví leží v Atlantickém oceánu, je nutno počítat s chladnější vodou a občas se silným vlnobitím. Od listopadu do dubna jsou zde chladnější večery a noci, vezměte si proto s sebou i teplejší oblečení. FKK-střediska nejsou oplocena a ani FKK-pláže nejsou ohraničené. Může se proto stát, že občas někdo cizí projde kolem a že na pláži nebudou jenom naturisté. Letecká doprava z ČR s ČSA nebo Travel Service. Obvyklá cena této dopravy činí cca 11 000 Kč/os.

LANZAROTE A FUERTEVENTURA Kanárské ostrovy, ostrovy věčného jara

Odletěli jsme na ostrov Lanzarote v Kanárském souostroví, zapůjčili jsme si osobní automobil a vydali se poznávat jak tento ostrov, tak zejména námi nabízená FKK-střediska na východním pobřeží a další FKK-pláže na západě, jihu a severu ostrova. Zde jsou naše poznatky.Rekreační zónu (vesničku) Charco del Palo naleznete, když odbočíte ve vesnici Mala směrem k moři (odbočka není vůbec značena, prostě „u hospody vpravo“). Vesnička je tvořena řadou rekreačních objektů, soukromých, firemních, velkých i malých a je určena především naturistům. Je zde restaurace, obchod, u většiny objektů jsou bazény. Pobřeží je zde skalnaté, ve dvou chráněných zátokách jsou vytvořena přírodní koupaliště. V prvé je přístup do moře po schůdkách (žebříku), ve druhé je vytvořen umělý bazén, propojený kanálem s mořem. Zde je vstup do vody pozvolný, opatřený záchytným zábradlím. Okolo bazénu jsou písečné terasy, lavice. V době naší návštěvy nebyl zrovna tento prostor příliš udržovaný, bazén nebyl čištěn, ani nebyl příliš využíván. Skutečností však je, že bylo klidné moře a bylo možno se bez problémů koupat v prvém, naprosto přírodním koupališti.

Dá se říci, že jsme ostrov procestovali křížem-krážem. On ani není příliš veliký, silnice jsou celkem kvalitní a provoz poměrně slabý. Vytipovali jsme na si internetu údajné FKK-pláže a vydali se na jich průzkum. Na severozápadním pobřeží to byla zejména dlouhá písečná pláž Famara, kde jsme sice našli mnoho surfařů v neoprenech, naturistu však ani jednoho. Úspěšnější jsme byli na jižní části pláže Janubio v jihozápadní časti ostrova, kde kromě úplně černého písku bylo i několik naturistů. Velice rádi jsme se k nim přidali. Dalším naším cílem byly malé písečné zátoky na severovýchodě ostrova, mezi vyhledávanými lávovými jeskyněmi a Órzolou. I zde jsme vedle jemného, zřejmě z Afriky navátého světlého písku našli pár naturistů. I zde jsme se rádi přidali. Pak se však na silnici nad námi objevilo policejní auto, jehož posádka čile telefonovala a sledovala nás dalekohledy. Očekávali jsme útok dle schématu „četník ze St. Tropez“. Skutečnost byla zcela odlišná - na parkovišti řádili zloději a poškodili a vykradli několik aut. Mezi nimi i naše - a tak jsme museli do půjčovny pro nové. Cílem našeho posledního „pátrání“ byla oblast El Papagayo na jihovýchodním výběžku ostrova. Krásné, romantické písečně pláže mezi skalami nabízejí výborné koupání, přístup k nim je po nekvalitní prašné cestě plné aut a poté po mnoha pěšinkách. Naturistů skutečně velmi málo, jen zdálky jsem na jedné z pláží viděl snad 3-5 osob s nahým pozadím. Na naší pláži nebyl nikdo tak odvážný.

Měli jsme původně v plánu přejet trajektem na Fuerteventuru a navštívit tam námi nabízený hotel. Půjčovna se na tento plán netvářila příliš nadšeně, lodní spojení neodpovídalo předpokládaným kilometrům na tomto daleko větším ostrově a celkový dojem ze zdejšího „maňana“ - to vše nás od našeho plánu odradilo.

Náš názor - Lanzarote je velmi zajímavý ostrov, silně ovlivněný vulkanickou činností, pláže zde nejsou příliš časté a velké. Naturisté zde nejsou zrovna v oblibě (konzultováno s delegátkou CK a jejím lanzarotským přítelem), bez problému si samozřejmě užívají ve „své“ vesničce. Rozhodně doporučujeme využít služeb zdejších autopůjčoven, nejsou drahé, stejně jako benzín. Bez auta se také v podstatě na „divoké“ FKK-pláže nedostanete. A nabízené přírodní zvláštnosti tohoto ostrova si Vaší návštěvy zasluhují, stejně jako řada místních restaurací. Ty nejlepší naleznete v menších městečkách a vesničkách na pobřeží. I zde jsou ceny velmi přijatelné. Lanzarote je daleko klidnější oáza rekreace než např. známější a navštěvovanější zkomercionalizovaná Gran Canaria, vzhledem k vzdálenostem doporučujeme schéma pobytu „dobrá snídaně - dopoledne prohlídka některé části ostrova - dobrý oběd - odpoledne koupání na některé z pláží či plážiček - dobrá večeře“.

LANZAROTE

map_can_262

Nejznámějším ostrovem je Gran Canaria, hned po ní následuje ostrov Lanzarote, velký přibližně jen 20x60 km. Na jeho severovýchodním pobřeží jsou u vesnice Mala, v natu-ristické rekreační zóně Charco del Palo i námi nabízená naturistická střediska. Ostrov Lanzarote je sopečného původu a tomu odpovídá i scenérie, provázená i zdejšími typickými barvami - černou barvou sopečných vyvřelin, bílou barvou budov a jejich modrými, příp. zelenými ozdobami. Architektonický styl staveb na tomto ostrově je silně ovlivněn působením známého španělského umělce a architekta Césara Manriqua. Krásy tohoto ostrova poznáte nejlépe tak, že si pronajmete osobní auto a v sopečném národním parku Timanfaya, kam auta nesmí, i případně velblouda. Další zajímavostí je především nejstarší město na ostrově, Teguise, jeskyně Los Verdes a Jameos del Agua, Haria, kaktusová zahrada, vyhlídka z Mirador del Rio na ostrov Graciosa, západní pobřeží mezi El Golfo a Janubiem. Lanzarote není ostrov, který si zamilujete na první pohled. Ale až poznáte krásné barvy skal při východu slunce, klid a pohodu, pak si vzpomenete vždy rádi na tuto svoji dovolenou, příp. se sem opět vrátíte si odpočinout.

Doprava letecká (zajistí naše CK) - nejběžnější doprava na tyto ostrovy s odletem z Prahy, případně s autobusovým svozem z Brna či Ostravy nebo z někte-rého z letišť v Německu nebo Rakousku na letiště u hlavního města Lanzarote Arrecife. Na letišti v Arrecife Vás pak očekává Vámi objednané, zapůjčené osobní auto, které pak máte k dispozici pocelou dobu svého pobytu.

POZOR! V období svátků (Velikonoce, Vánoce, Silvestr) je kapacita ubytování i leteckých spojů velmi brzo obsazena. Nutno pobyty objednávat včas.

UPOZORNĚNÍ:
FKK-střediska nejsou na Lanzarote oplocena a ani FKK-pláže nejsou ohraničené. Může se proto stát, že občas někdo cizí projde kolem a že na pláži nebudou jenom naturisté.

FUERTEVENTURA

map_fuerte_216

Fuerteventura je svou rozlohou 1730 km2 druhým největším z Kanárských ostrovů, zalidněným však nejméně. Hlavním městem je Puerto del Rosario, u kterého se nachází rovněž zdejší letiště. I tento ostrov je sopečného původu, má mírně zvlněnou podobu, oblé pahorky a rozsáhlé roviny přecházejí pozvolna v dlouhé písečné pláže. Nehluboká údolí a několik palmových oáz dokreslují celkový obraz krajiny. Klima ostrova je ovlivněno pasáty, mořskými proudy a je velmi příjemné a mírné. Srážky a vlhkost vzduchu je nízká, teploty vzduchu na rozhraní „jaro/léto“.
K nejpozoruhodnějším místům na ostrově patří El Jable s rozsáhlým územím písečných dun, ostrůvek Lobos, vyhlášený přímo nejideálnějšími podmínkami pro potápění v oblasti přírodní rezervace (na ostrov se dostanete lodí z Corraleja), Betancuria - bývalé hlavní město a Auly, městečko na drsném západním pobřeží, v jehož blízkosti se nachází 600 metrů hluboký jeskynní systém.

Doprava letecká (zajistí naše CK) - nejběž-nější doprava na tyto ostrovy s odletem z Prahy, případně s autobusovým svo-zem z Brna či Ostravy nebo z některé-ho z letišť v Německu nebo Rakousku na letiště u hlavního města Fuerteventury, Puerta del Rosaria. Na letišti Vás pak očekává Vámi objednané, zapůjčené osobní auto, které pak máte k dispozici pocelou dobu svého pobytu.

POZOR! V období svátků (Velikonoce, Vánoce, Silvestr) je kapacita ubytování i leteckých spojů velmi brzo obsazena.

GRAN CANARIA

Gran Canaria je nejznámějším a turistickým průmyslem nejvíce „zpracovaným“ Ka-nárským ostrovem. Naleznete zde jak velké písečné duny v Maspalomas na jihu ostrova, tak i skalnaté pobřeží na západě, řadu zajímavých subtropických lokalit s palmami, ale i husté lesy v hornaté části ostrova. Silnice Vás povedou od téměř pouštních oblastí do horských scenérií. Všude naleznete nákupní a zábavní střediska, aquaparky, reastaurace, bary, diskotéky - ale i opuštěná horská údolí, divoké pobřežní útesy a rozsáhlé banánové plantáže.

Doprava letecká (zajistí naše CK) - obdobně jako u dopravy na ostrovy Lanzarote a Fuerteventuru, pouze cílovým letištěm na Gran Canarii je Las Palmas.

Výpis zájezdů Kanárské ostrovy - info a FKK