Nejčastější otázky k plavbám

22.1.2014

Plavba na jachtě je pro mnoho z nás, suchozemců, velkou neznámou. Připravili jsme tedy pro ty, kteří si nejsou jisti jak taková plavba probíhá odpovědi nejčastější otázky vztahující se k našim plavbám na jachtách SILVA a VJEKO.

Mořská nemoc

Jadran oplývá množstvím ostrovů a ostrůvků, které poskytují přirozenou ochranu před opravdu velkými vlnami. Zároveň se díky moderním technologiím stále zkvalitňují předpovědi počasí - v současnosti mají kapitáni k dispozici poměrně přesnou předpověď na 72 hodin dopředu, která předpovídá vývoj síly a směru větru ve 3 hodinových úsecích. A k tomu mají samozřejmě i dostatek osobních zkušeností. Mohou tedy upravit trasu a čas plavby tak, aby plavba byla co nejklidnější a pro cestující co nejpohodlnější. V případě opravdu nepříznivého větru (a vln), pak z chráněné zátoky či přístavu nevyplují a počkají na příznivější situaci.

Základním pravidlem našich plaveb je bezpečnost a pohodlí cestujících. Do velkých vln se tedy nevyplouvá, pokud se dostaneme do středních vln (v průměru tak 1x za 2 týdny), je to jen na relativně krátkou dobu a lze se na to předem připravit, pokud jste náchylnější k mořské nemoci (např. Kinedril).

Dá se říci, že kapitán se vyhýbá již i takovým vlnám, které my suchozemci, bez patřičných zkušeností, považujeme za drobné, neškodné vlnky.

(A z čistě praktického hlediska, kuchař během plavby vaří a to by ve vlnách nešlo. O riziku pádu a tím i rozbití volně uložených předmětů ani nemluvě.)

Ponorková nemoc

Jachta SILVA patří sice k menším lodím (21m délky), ale i přesto můžeme na základě zkušeností z minulých 22. plavebních sezón prohlásit, že ponorková nemoc prakticky nehrozí. Jednak je loď poměrně členitá, každý si tak najde „svůj koutek“, a především samotná doba plavby nebývá obvykle příliš dlouhá, v průměru 5 hodin denně. Jinak jste buď v zátoce a koupete se nebo si jen tak prohledáváte pobřeží, resp. procházíte se v přístavu, kde máte možnost nejen si prohlédnout zdejší památky, ale navštívit i kavárny, cukrárny, restaurace, obchody. V případě delší plavby se vyplouvá ještě před snídaní, a tak část cesty můžete i prospat. A zejména – na jachtě se prakticky vždy sejde výborná parta, je zde zábava.

Jachta VJEKO patří naopak k větším lodím (30m délky), má sníženou kapacitu cestujících, velmi prostornou sluneční palubu. Jinak platí to samé, co pro jachtu SILVA.

Co budu celý den dělat

Přes noc je loď vždy přivázána k molu v chráněném přístavu nebo na přání klientů, cca 1x týdně, ukotvena v uzavřené, klidné zátoce. Většinou se vyplouvá ráno před či po snídani, mezi 7:00. a 8:30. h. Občas se loď vydá na další (delší) denní plavbu už brzy nad ránem. Po snídani se obvykle pluje do cca 10:30 a tuto dobu můžete věnovat zkrášlování svého zevnějšku, opalování na sluneční palubě, popíjení kafíčka, piva, vína, …, čtení knih a časopisů, klábosení. Po zakotvení v zátoce nastane čas pro koupání a případné expedice na opuštěné pobřeží. Po poledni se servíruje oběd a následuje odpočinek – spánek v kajutě, na palubě, opalování, příp. i koupání. Tomu je věnován i zbytek odpoledne, neboť jachta vyplouvá směrem k dalšímu přístavu zhruba okolo 16:30 hod. Do cílového přístavu doplouvá okolo 18:00, máte čas se projít po městečku a následuje večeře. A po ní máte prakticky až do rána naprostou volnost – kavárny, cukrárny, restaurace, diskotéky, …, to vše máte prakticky „za humny“, jachta kotví téměř vždy přímo v centru přístavního městečka. A ještě to podstatné – během plavby se před vámi odvíjí pohádkový film krásné jadranské přírody, z paluby máte možnost sledovat pobřežní hory, vinice a olivové sady, zátoky, ale i kláštery a vesničky rozeseté po krajině. Občas jsou objeveni i skotačící delfíni, rybáři mohou zkoušet své štěstí, k dispozici jsou i 2 mořské kajaky, s kterými je možno podnikat průzkumné cesty podél pobřeží zátoky.

Některé naše plavby mají rozšířený poznávací program se zkušeným průvodcem, jiné jsou s programem kondičního cvičení, na dalších můžete jen tak nerušeně odpočívat, koupat se či opalovat.

Kajuty

Kajuty na jachtě SILVA prošly v zimě 2012/2013 kompletní rekonstrukcí. Jsou sice prostorově omezené, postele jsou 2 nad sebou (u třílůžkových kajut je ještě jedna bokem – viz foto), ale útulné. V kajutě naleznete umyvadlo se studenou vodou a zrcadlem s toaletní poličkou, skříňku či police na odložení věcí (nutno však počítat s tím, že část věcí budete muset nechat v cestovní tašce), elektrickou zásuvku. Postele jsou vybaveny povlečením, dekami a polštáři (nelze vynášet mimo kajuty). Nad umyvadlem a nad každou postelí je lampička. Všechny kajuty mají venkovní průduchy, které se uzavírají pouze za nepříznivého počasí. Ale v podstatě do kajuty jen uložíte své věci a pak se tam případně jdete vyspat. Případně proto, že dnes již řada účastníků upřednostňuje za příznivého počasí spánek na horní palubě, přímo pod hvězdnou oblohou. Vzhledem k tomu, že padá rosa, je vhodné se pro tyto účely vybavit karimatkou či matračkou a spacákem.

Kajuty na jachtě VJEKO jsou hotelového typu, s lůžky v jedné rovině (s výjimkou 3-lůžkové kajuty na palubě, kdy je jedno lůžko typu palandy), prostorné, s individuálně řízenou klimatizací a vlastní koupelnou se studenou a teplou vodou (sprcha/WC)

Posádka a kapitán

Dlouholetý vlastník a téměř legendární kapitán Ivan Vukovič přenechal SILVU v roce 2013 svému příbuznému, Ante Vukovičovi. Ante je již zkušený námořník (téměř 20 let na moři), a zároveň stále ještě plný elánu. O tom svědčí i to, že ihned po převzetí SILVY provedl již zmiňovanou kompletní rekonstrukci kajut. K ruce pak má 3-4 člennou posádku, zahrnující možná nejdůležitější osobu na lodi, kuchaře. Kapitán SILVY je zároveň vlastníkem lodi a to předurčuje jeho přístup - maximální ochota a vstříctnost.

Jachta VJEKO je řízena většinou Dinem Vukovičem (na kapitánském můstku jej příležitostně může vystřídat jeho otec Ivan Vukovič, vlastník lodi). Kapitán Dino má, stejně jako Ante, téměř 20-ti letou zkušenost s plavbami po Jadranu, kapitán Ivan je pak pravý mořský vlk, na moři strávil již téměř půlstoletí. Jachta VJEKO byla postavena podle jejich vlastního návrhu, dá se tedy říci, že loď znají do posledního šroubku. K ruce mají opět 3-4 člennou posádku s výtečným kuchařem.

Stravování

Na lodi je podávána plná penze, tedy snídaně, oběd a večeře (výjimkou je sobota, kdy je pouze večeře a snídaně). Je servírovano jednotné menu, ale pro vegetariány (či vegany) lze upravit jídelníček. Stejně tak, pokud někdo nejí ryby a mořské plody, postačí, když tuto skutečnost nahlásí předem a kuchař mu vždy připraví pokrm bez ryb či mořských plodů.

A pokud jde o stravu na lodi obecně – vynikající a v množství více než dostatečném. Jediné co hrozí, je navýšení tělesné váhy a objemu v pase.

Nápoje

Na lodi je k dispozici lodní bar s nabídkou alkoholických a nealkoholických nápojů, včetně točeného piva či kávy, vše za ceny nižší než u obdobné nabídky v restauracích na břehu.

Noční klid

Na lodi a na vodě se šíří lehce všechny zvuky, navíc bývají lodě v přístavu navázané na sebe a tak může přijít hluk i od „souseda“. Proto je při pobytu v přístavech vyhlášen na palubě noční klid od 23:30 hod. Pokud se někdo chce bavit déle, jsou mu k dispozici restaurace, bary či diskotéky v městě.

Koupání

Pro koupání jsou vybírány zpravidla opuštěné zátoky, chráněné před případným větrem, s klidnou hladinou a průzračnou vodou, stranou hluku a shonu panujícího na pobřeží. Do/z vody se vstupuje po schůdcích, loď kotví od pobřeží na délku lana, tj. max. 50 metrů, většinou však mnohem méně. Na dno přímo z lodi nedošlápnete, což má i své nesporné výhody (nejsou nutné boty do vody). Boty do vody potřebujete pouze v případech, kdy se vydáváte na průzkum pobřeží, ostré kameny a případní ježci jsou nepříjemní. Do do vody se může samozřejmě i skákat z paluby, všechny styly jsou povoleny. Pro slabší (či lenivější) plavce máme na palubě tzv. žížaly (pěnové tyče), příp. kapitán poskytne plovací vesty. Jediný „problém“ – po koupání v opuštěných zátokách se vám bude i velmi čistá voda na pobřežních plážích Jadranu v rekreačních střediscích zdát „špinavá“.

Děti

Děti si plavbu obvykle velmi užívají, skákání do vody, šnorchlování, jízda na kajacích, to všechno je baví. A navíc - skoro každý večer nová zmrzlinárna. Předpokladem však je, aby uměli alespoň trochu plavat a respektovali pokyny či pravidla. Na lodi je to s dozorem trochu obtížnější, a tak by „zlobivější“ děti mohly svým rodičům změnit dovolenou na nepřetržitou hlídací službu.

Počasí

Naše plavby organizujeme v období od poloviny června do začátku srpna, toto období na Jadranu považujeme za nejvhodnější z celého roku. Je již dostatečné teplo, počasí obvykle dlouhodoběji stabilní, děšťové přeháňky jsou spíše vyjímkou, jsou dlouhé dny. Díky mírnému vánku a okolní vodní mase (ochlazuje okolní vzduch o asi 2-3°C ) je pobyt na lodi příjemný i v období vysokých teplot naměřených na pobřeží. Teploty vzduchu ve stínu se pohybují nejčastěji mezi 26-31°C, teplota vody pak mezi 23-26°C.

Co si vzít na loď

Během plavby toho opravdu moc nepotřebujete,. Oblečení budete potřebovat jen několik kousků, v každém městě strávíte pouze jeden večer, takže nehrozí, že by Vás viděli ve stejném „modelu“ vícekrát. Navíc jedno tričko dostane i od nás. Základní sportovní vybavení pro Vás přivezeme my, k dispozici jsou na obou lodích kajaky. Na SILVĚ pak i několik sad pro šnorchlování, míčky a pomůcky pro plavání. Pro rozptýlení máme připraveny kytaru, stolní hry či karty. Pro amaterské navigátory máme připravenu sadu námořních map. Na drobné zdravotní neduhy máme i dobře vybavenou lékárničku.

Ve Vašem zavazadle by pak neměly chybět, mimo oblečení, krémy na opalování, vaše pravidelné léky, sluneční brýle, boty s neklouzavou podrážkou pro pohyb po palubě (SILVA), matračka či karimatka pro ležení na palubě (na VJEKU jsou k dispozici pro všechny luxusní lehátka), doporučujeme i boty do vody. Pokud byste uvažovali o spaní „pod širákem“, pak je potřeba si přivézt i vlastní spacák. Pokud si přivezete knihu, či stále oblíbenější čtečku, určitě nic nezkazíte.

Trasy plaveb

Na našich plavbách máte příležitost poznat chorvatské pobřeží a jeho ostrovy mezi Zadarem a Dubrovníkem, samozřejmě ne během jedné plavby. Plavby připravujeme tak, abyste během každého týdne měli možnost poznat nejen nejvýznamnější historická místa či přírodní útvary dané oblasti, ale i menší místa s jedinečnou atmosférou. Výchozím bodem našich plaveb je Omiš, dřívejší sídlo pirátů, ležící v ústí řeky Cetiny

Pokud si vyberete plavbu „západní“, navštívíte s námi zejména překrásné národní parky - vodopády řeky Krka a soustroví Kornati, či historická sídla Trogir, Primošten, Šibenik či Zadar.

Zvolíte-li si plavbu „střední“, poznáte oblast velkých dalmatských ostrovů - Brač, Hvar, Vis a Korčulu. Mezi nejoblíbenější místa této oblasti patří dlouho nepřístupný ostrov Vis a blízká Modrá jeskyně na ostrůvku Biševo, historická centra Hvar a Starigrad, upravené městečko Jelsa s vyhlášenou cukrárnou či město kameníků Pučišča. Neméně zajímavým místem je i přírodní park Lastovo, zahrnující především další, dříve zakázaný ostrov, Lastovo. Bonbonkem je pak možnost fakultativního výletu autobusem do Mostaru. Plavby v této oblasti se se vyznačují kratšími vzdálenostmi mezi jednotlivými místy, doba plavby je tak kratší a je více času na koupání.

Pokud si vyberete trasu „jižní“, cílem plavby bude Dubrovník, nazývaný perlou Jadranu, navštívíte také historickou Korčulu či národní park Mljet na stejnojmeném ostrově. Zažijete i atmosféru některého z rušných letovisek Makarské riviéry.

Většinou jednu noc v týdnu zůstávají lodě zakotveny v opuštěné zátoce a vy tak máte možnost zažít noc pod hvězdami mimo civilizaci, koupat se i v noci, ráno vstávat „skokem do moře“.

 

Požádali jsme několik našich klientů, aby se vyjádřili k pobytu na Silvě a napsali nám, kolikrát se již na Silvě plavili – zde jsou jejich odpovědi:

* Je to prostě pohoda.

Šárka s rodinou z Prahy - ani už nevím kolikrát – asi 6-8x

* Žádné narvané pláže, koupání v odlehlých čistých zátokách. Do vody jeden skok nebo po žebříčku. Nic s sebou k vodě nenosíte. Každý večer v jiném místě, neobcházíte týden stejné nábřeží pořád dokola. Výtečná středomořská kuchyně. Loď je sice vybavená poměrně skromně, ale o to větší je to romantika. Vřele doporučuji.

Oli z Prahy - na Silvě 18x

* Na Silvu jezdíme, protože Jadran a jeho ostrovy jsou z paluby lodi nádherné. Ležíme, sluníme se, skvělé jídlo a nápoje po ruce a kolem neustále se měnící scenérie. Koupání v poloprázdných zátokách a soukromí v úzkém kolektivu, co víc pro naturistickou dovolenou..............

Renáta a Martin z Krasova - na Silvě 4x

*Zatím jsem stihl jen jednu plavbu, ale Silva předčila mé očekávání. Průzračné a klidné zátoky, „pláž“ přímo na palubě, vynikající jídlo, prostě vše po ruce. A večer procházky v přístavech, každý den v jiném nebo romantická noc pod hvězdami v zátoce.

Luboš ze Žebráku

*Pobyt na Silvě poskytuje během plavby příjemné slunění na palubě se sledováním pobřeží, koupání v zátokách bez lidí a hluku z reprodukované hudby, večer procházky a poznávání pokaždé jiného města nebo městečka.

Zdena z Prahy – na Silvě mnohokrát, poprvé v roce 1982

*Příští rok popluji na Silvě už podeváté. Proč? Všechny superlativy už byly určitě vypsány, osobní pocity jsou ale těžko sdělitelné. Takže zkusím pár slovy – pocit volnosti, přitom bezpečí a pohodlí…

Marie z Mostu